https://scratch.mit.eduZde najdete Scratch

Pozvánka na oslavu

Ve Scratchi se dá jednoduše vytvořit i pěkná animovaná pozvánka, například na oslavu pro děti. Pozvánku snadno odešlete emailem všem účastníkům.

Na společnou oslavu narozenin jsme s dětmi vytvořili tuto pozvánku:

Projekt najdete zde: https://scratch.mit.edu/projects/127971310/

Jak pozvánku poslat ostatním

Odkaz na pozvánku snadno pošlete emailem, nebo nasdílíte na Facebooku.

V emailu nezapomeňte upozornit, že pozvánku je nutné otevřít na PC, na mobilu či tabletu nebude fungovat (nepodporují technologii Flash).  A dále ještě připište, že je potřeba kliknout na zelenou vlajku, ne každého to napadne.

Jak je to naprogramované

Pozvánka není z programátorského hlediska nijak složitá. Jedná se o jednoduché animace, postupně pouštěné za sebou. Vše je řízeno ze scénářů scény pomocí správ.pozvanka1

Více o zprávách se dočtete v lekci Zprávy.

Na jednotlivé zprávy pak postavy reagují jednoduchými animacemi. Podívejte se přímo do kódu.

Kde vzít grafiku

Grafiku kreslili děti. Obrázky pak stačí nafotit telefonem a ve vhodném grafickém editoru z nich udělat PNG soubory. Aby šli dobře „ořezat“, musí být snadno oddělitelné od pozadí (v našem případě obtaženy černou fixou).Pozvánka na oslavu

Udělali jsme ještě kombinaci s fotkami – portréty. Opět stačí vyfotit se mobilem před souvislým pozadím (bílá zeď), obrázek ořezat a spojit s kresleným pozadím.

Tyto grafické operace by měl zvládnout každý, kdo alespoň trochu umí pracovat s nějakým grafickým editorem, je jedno s jakým.  Pro úplné začátečníky připravíme návod v některém příštím článku.

Kde vzít zvuky

Zvuky můžete buď nahrát sami, nebo se dají postahovat z internetu. Vhodný server je například http://www.freesound.org/.

A jako hudbu na pozadí můžete přidat nějakou pěknou písničku. Zdarma a legálně je můžete stahovat například odsud https://www.youtube.com/audiolibrary/music .

 

 

Share This