https://scratch.mit.eduZde najdete Scratch

Jak spustit projekt ve Scratchi na mobilu

Chtěli by jste, aby Vaše hra udělaná ve Scratchi běžela i na mobilu. Jde to, můžete to zkusit, ale řešení není bohužel úplně spolehlivé.

Scratch pro své prostředí i pro vlastní spouštění projektů využívá technologii Flash. Ta už v dnešní době není úplně moderní a většina mobilních zařízení (telefony, tablety) ji bohužel nepodporuje. Proto se Vám projekty ve Scratchi v mobilním prohlížeči normálně nespustí.

Existuje ale řešení, pomocí kterého můžete:

  • Spustit projekty ve webovém prohlížeči na mobilním telefonu.
  • Vytvořit aplikaci pro telefony se systémem Android, která Váš projekt spustí.

Toto řešení bohužel není úplně spolehlivé a není oficiálně Scratchem podporováno.  Nic Vám ale nebrání to vyzkoušet.

Převod projektu do v HTML5

Jak jsem již psal, Scratch se normálně pouští ve Flashi. Existuje ale webová aplikace, která Váš Scratchový projekt spustí pomocí technologie HTML5. A k čemu je to dobré? HTML5 již mobilní zařízení podporují. Aplikace se jmenuje Phosphorus a najdete ji na adrese:

http://phosphorus.github.io/

Zde musíte vložit adresu Vašeho projektu ve Scratchi (tento by měl by být sdílený). Adresa vypadá nějak takto http://scratch.mit.edu/projects/21554369 , a zkopírovat ji musíte do vyznačeného rámečku.phosphorus Phosphorus projekt ihned přeloží a zozbrazí.phosphorus2

Na této stránce můžete projekt rovnou spusti (již v technologii HTML5), nebo zkusit různé nastavení.  Důležité je tlačítko Package, které vám vrátí-otevře URL adresu, na které projekt běží přes celou obrazovku. Ta může vypadat třeba takto:

http://phosphorus.github.io/app.html?id=21554369&turbo=false&full-screen=true

A právě tuto adresu můžete vyzkoušet spustit ve Vašem mobilu (pošlete si ji tam třeba emailem). Pokud jde všechno dobře, spustí se Vám mobilní prohlížeče a v něm poběží Vaše hra.

Bohužel často se stává, že nefungují zvuky, nebo je nesprávná rychlost hry. Je to nutné vyzkoušet.

Aplikace načítá data přímo z Vašeho uloženého projektu ve Scratchi. Takže pokud projekt upravíte, projeví se změny i zde.

Jak vytvořit mobilní aplikaci pro Android

Pokud chcete vytvořit přímo mobilní aplikaci pro systém Android (aby se Vaše hra nespouštěla v mobilním prohlížeči), je to také možné. Pokud Vám funguje předchozí krok (hra Vám běží na mobilu v prohlížeči), můžete tuto stránku převést do mobilní aplikace. Existují nástroje, které pro Vás vytvoří mobilní aplikaci z libovolné webové stránky. Pozor, stále musíte být online, jde pouze o obalení stránky z předchozí kapitoly mobilní aplikací..

Vhodný nástroj je například https://www.appsgeyser.com/. Vyžaduje registraci a vytvoření základní aplikace je poměrně jednoduché a hlavně zdarma. Po registraci zvolte volbu Website a zadejte URL z minulého odstavce (tlačítko Package na Phosphoru). Dále můžete nastavit název aplikace, ikonu atd. Poté Vám aplikace vygeneruje soubor s příponou .apk, který si již můžete nainstalovat do telefonu (musíte povolit instalace z cizích zdrojů).

Celý proces není složití, ale je dobré, když Vám s ním pomůže někdo, kdo rozumí anglicky a vyzná se v systému Android.

 

 

 

Share This